Barış Güvenenler Foto.jpeg

Barış Güvenenler

Çello

1976 yılında Söke’de doğdu. Müzik çalışmalarına ortaokul ve lise yıllarında Klavye, Gitar, Bağlama gibi çalgılarla başladı. 1995 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’ne kabul edildi ve burada Çello ile ilk akademik çalışmalarına başladı. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Çello sanatçılarından Hüseyin Ünal’dan ilk Çello derslerini aldı ve ayrıca, Mümtaz Hakan Sakar, Ümit İşgörür ve Reyent Bölükbaşı gibi ustalarla çalıştı. Çek Cumhuriyeti’nin tanınmış solistlerinden Jiri Barta’nın ustalık sınıfından başarı belgesi aldı. 1999 yılındaki mezuniyetinin ardından İstanbul’a gelerek İ.T.Ü MİAM (Müzik İleri Araştırmalar Merkezi) Çello Performans Bölümü’ne kabul edildi. Okul kapsamında ve dışında birçok senfonik orkestrada, oda müziği ve doğaçlama topluluklarında yer aldı, solo konserler verdi, kayıtlarda yer aldı. Bakırköy Belediyesi Oda Orkestrası, Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası ve MİAM Oda Orkestrası ile konserler verdi.

Reyent Bölükbaşı tarafından kurulan “Violoncelli” adlı Çello grubu ile konserler verdi, TV yayınlarında yer aldı. Robert Reigle tarafından kurulan MİAM Oda Topluluğu ile konserler verdi ve aynı grup ile Ertuğrul Oğuz Fırat tarafından bestelenen “Gerçek, Simge, Oyun” adlı eserin ilk seslendirilmesi ve CD kaydında yer aldı. 2005 yılında MİAM’dan yüksek lisans derecesi ile mezun oldu ve doktora programına kabul edildi. 2008-2011 yılları arasında TED İstanbul Koleji Müzik Bölümü’nde Çello öğretmeni olarak çalıştı. 2011-2012 eğitim sezonunda Açı Okulları’nda dersler verdi. 2012-2014 yılları arasında Barış İçin Müzik Vakfı’nda tam zamanlı çello öğretmeni ve Barış İçin Müzik Vakfı Çocuk Orkestrası çalıştırıcısı olarak yer aldı. Vakıf çalışmaları sürecinde gerçekleştirilmiş birçok konserde orkestrayı yönetmiştir.

Güvenenler akademik müzik çalışmalarının yanında daha “serbest” müzik çalışmalarında da yer aldı. Doğaçlama müzik temelinde kurulmuş ”Serbest Bölge” ve psychedelic rock grubu “Kırkbinsinek” ile yayınlanmış albümleri bulunmaktadır.

Tiyatro müziği alanında da çalışmaları olan Güvenenler, “Tiyatro Tek Ağaç” topluluğunun 2013-2014 sezonunda sergilediği “Taş” adlı oyuna yaptığı müziklerle “Ekin Yazın Dostları” tarafından, yılın en iyi tiyatro müziği, ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca belgesel film yapımcısı ve yönetmeni Mehdi Şabani’nin “Meyhane. Dedemin Can Evi” adlı uzun metrajlı belgesel filminin de müziklerini yapmıştır.

Güvenenler, 2014 yılından beri ENKA Okulları’nda çello ve kulüp öğretmeni olarak çalışmakta ve müzikal etkinliklerine devam etmektedir.