Ayşegül Akkaya foto.JPG

Ayşegül Akkaya

Keman

Ayşegül Akkaya eğitimine 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Öğr. Gör. Seda Gürtel’in sınıfında başladı. Buradaki eğitiminin yanı sıra 2011 yılında Yonca Aktunç ile de Keman eğitimi üzerine çalışmalarda bulundu. 2012 CAKA Kış Okulunda Suna Kan, Cihat Aşkın ve Dr. Öğr. Üyesi Hakan Şensoy ile çalışarak masterclass kapsamında konserler verdi. Aynı yılın sonunda İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Öğr. Gör. Özlem Merdinli Kurt’un sınıfına kabul edildi. 2013’de Beethovenfest kapsamında Bonn ve Berlin’de Prof. Dr. Ramiz Malik Aslanov şefliğinde verilen konserlerde yer aldı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası’yla 41. İstanbul Müzik Festivali’nde ve Caddebostan Kültür Merkezi'nde her yıl yenisi düzenlenen konserlere katıldı. Aynı zamanda bu dönemde Oleksandr Somaylenko ile 2012’de başlayan çalışmalarını 2017 yılına kadar sürdürdü. 2018 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı lisans kademesinde 2016 yılında geçiş yaptığı Yrd. Doç. Eren Tuncer’in sınıfından mezun oldu. Yine 2018’de Olgu Kızılay ile çalıştı. Mezuniyetin ardından Avustralya’nın Melbourne şehrine giderek Melbourne Senfoni Orkestrası üyesi Işın Çakmakçıoğlu ile çalışmalarına devam eden Akkaya, Melbourne Scots' Kilisesi'nin adı altında barok müzik topluluğu için düzenlenen konserlere konuk sanatçı olarak katıldı.

Kariyeri boyunca çeşitli oda müziği konserleri ve solo resitaller vermiş olan Akkaya’nın yer almış olduğu orkestralar arasında Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Coristanbul Oda Orkestrası, Cemal Reşit Rey Gençlik Orkestrası, Kadıköy Belediyesi Pandemi Orkestrası, Amadeus gibi topluluklar bulunmaktadır. 

 

Çalışmalarını 2020 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yüksek lisans kademesinde sınıfına kabul edildiği Doç. Nilay Sancar ile sürdürmektedir.